Geny, které někteří lidé zdědili po dávných neandertálských předcích, možná zvyšují riziko těžkého průběhu onemocnění covid-19. Vyplývá to ze studie evropských vědců, kterou zveřejnil prestižní časopis Nature. Informovaly o ní agentury AP a DPA.

Výzkumníci Hugo Zeberg a Svante Pääbo se zabývali skupinou genů neboli haplotypem, který moderní člověk zřejmě zdědil po člověku neandertálském. Tento haplotyp se vyskytuje asi u 16 procent obyvatel Evropy a zhruba poloviny obyvatel jižní Asie. V Africe a východní Asii se naproti tomu prakticky nevyskytuje. Moderní lidé a neandertálci se v různých okamžicích dějin Země křížili, a vyměňovali si tak i genetickou informaci, upozornila agentura AP.

Geny, které lidé získali po neandertálcích, mohou být podle nové studie rizikovým faktorem při onemocnění covidem-19. Dalšími jsou věk, pohlaví a zdravotní stav. Nejčastěji se jako rizikový faktor uvádějí obezita, cukrovka či srdeční problémy.

Zeberg a Pääbo, kteří pracují na Karolinském institutu ve Stockholmu a Institutu Maxe Plancka v Lipsku, ve své studii tvrdí, že vůbec nejvyšší výskyt neandertálského haplotypu je v populaci Bangladéše, kde se vyskytuje až u 63 procent lidí. Podle nedávných britských studií je přitom riziko úmrtí na covid-19 u lidí s původem v Bangladéši až dvakrát vyšší než v průměrné populaci.

Podle studie zveřejněné v časopise Nature je riziko, že budou muset pacienta s covidem-19 připojit na plicní ventilaci, až třikrát vyšší, má-li ve své genetické výbavě neandertálský haplotyp.

"Je do očí bijící, že genetické dědictví po neandertálcích má tak tragické následky v současné pandemii," uvedl Pääbo. "Proč tomu tak je, musíme co nejrychleji zjistit," dodal.