Oáza lidské vynalézavosti v dubajské poušti bude už tento pátek přístupná pro návštěvníky z celého světa. Parkoviště před vstupem na světovou výstavu Expo 2020 však zeje prázdnotou. Je připravené na masy aut a autobusů, ale zatím jsou zde pouze vozy členů delegací 180 vystavujících států a dělníků z Indie či Pákistánu.

Polednímu slunci a nelítostným 35 stupňům Celsia unikáme záhy. Český pavilon je hned na kraji. Při vstupu do zóny veletrhu zaměřené na udržitelnost je prvním, na který příchozí narazí. Budova s nápisem Czech Spring (tedy české jaro či pramen) je obklopena zelení a kovovými trubicemi, jež nejsou pouze na okrasu. Tvoří sofistikovaný systém zavlažování. S jejich pomocí rostliny dostávají vláhu, kterou ze saharského vzduchu získává a obohacuje o živiny systém S.A.W.E.R. Technologie, jež vyrábí vodu ze vzduchu s využitím solární energie a dokáže kultivovat poušť s pomocí podpovrchových kultur, je společným projektem ČVUT, Akademie věd a společnosti EuroClean. 

Systém S.A.W.E.R. je základním prvkem české prezentace. Tu tvoří celkem 17 jedinečných objektů propojujících výtvarný přístup s technologiemi. K vidění bude také například monumentální světélkující instalace společnosti Lasvit – kombinace tradiční sklářské výroby a moderních postupů, či interaktivní stěna osobních 3D tiskáren od firmy Průša Research, s jejichž pomocí si budou moci návštěvníci postavit trojrozměrnou sochu z jedinečných vloček. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se